Здоровье

Гідроцефалія, яку не лікують

Нерідко на МРТ чи КТ головного мозку виявляють особливу форму гідроцефалії – атрофічну чи замісну.

При цьому спинномозкова рідина (ліквор) заповнює простір, що утворюється всередині черепної коробки внаслідок зменшення об’єму головного мозку, розширюються шлуночки та простір між мозком та черепом. Що таке гліоз білої речовини головного мозку читайте за цією адресою https://studioleo.com.ua/?p=22201.

Зменшується кількість нервових клітин (атрофічна), а місце, що звільнилося після них, заміщає (замісна) рідина.

Причинами можуть бути:

  • загибель частини клітин мозку після черепно-мозкової травми, навіть легкої (після будь-яких ударів головою може посилюватися вироблення ліквору),
  • атрофія тканин головного мозку на тлі хронічного порушення мозкового кровообігу через атеросклероз церебральних артерій, діабетичну ангіопатію, гіпертонію.

Так як з плином життя з’являється більше факторів, які можуть призвести до порушення “живлення мозку”, замісна гідроцефалія частіше зустрічається в осіб більш старшого віку.

Частіше вона буває помірковано вираженою, зовнішньої – розширюються субарахноїдальні простори (навколо мозку), або змішаною – розширюються шлуночки мозку та субарахноїдальні простори.

Атрофічна гідроцефалія зазвичай протікає без ознак підвищення внутрішньочерепного тиску і виявляється лише при додатковому обстеженні пацієнта.

Гідроцефалія, яку не лікують

Такий стан буває при різних енцефалопатіях:

  • дисциркуляторна енцефалопатія (ДЕ або ХІМ – хронічна ішемія мозку) – один із найчастіших неврологічних діагнозів,
  • токсична енцефалопатія – від зловживання алкоголем, наприклад, дегенеративні захворювання головного мозку, такі як хвороба Паркінсона або хвороба Альцгеймера.

Але ця ознака на МРТ головного мозку не є специфічною, як і осередки гліозу, з якими часто гідроцефалія поєднується (про них можна почитати у статті за посиланням).

Це означає, що та сама МРТ- картина то, можливо при зовсім різних діагнозах і різних клінічних проявах.

Людина могла зробити МРТ просто – про всяк випадок – без особливих скарг, а могла скаржитися на головний біль, запаморочення, зниження пам’яті, щось інше.

Лікування призначається у відповідність до опитування та огляду, лікують те захворювання, яке, можливо, призвело до появи замісної гідроцефалії, а не її саму.

Якимось чином попередити прогресування гідроцефалії допоможе:

  • контроль за артеріальним тиском, холестерином та цукром крові – щоб не допустити прогресування ХІМ (або дисциркуляторної енцефалопатії),
  • уникнення травм і перегрівання голови – факторів, що посилюють вироблення ліквору,
  • дуже обережне вживання алкоголю.